top of page

Hylyght Yaralanma Önleme ve Spora Dönüş Taraması Uzmanlığı

Ücret

3000 TL

Eğitim Süresi

2 Gün

Kurs Hakkında

Kurs İçeriği:
Bu kurs, aşağıdakiler için bilimsel altyapıya, çeşitli güvenilir ve kanıta dayalı testlere odaklanır.
Yaralanma önleme: Farklı branşlardan sporcular ve yaralanmalar için yaralanma önleme taraması ve yaralanma risk profilinin oluşturulması konusunda güncel ve kanıta dayalı bilgiler içerir.
Rehabilitasyon: Yaralanma veya cerrahi sonrası Spora Geri Dönüş taraması.
Eğitim, pratik testleri klinik uygulamalar veya bilimsel çalışmalarda kullanmak isteyen tüm uzmanlara tavsiye edilir. Bu eğitim ile katılımcılara, çok sayıda geçerli ve güvenilir testleme öğretilecektir. Bu sayede teorik bilgi, uygulamalı testler ve tarama becerilerileri ile hasta ya da sporcuların günlük yaşam aktivitelerine veya spora dönmeleri daha güvenli ve hızlı olacaktır. Bu taramalar, profesyonel veya rekreasyonel sporcuların yanı sıra hastalar için de kullanılabilir.

Eğitim aynı zamanda, fizyoterapi uygulama alanlarında, hastanelerde ve profesyonel spor kulüplerinde görev alan kişilerin çalışmalarını destekleyen ve güçlendiren çevrimiçi bir platformu da (Hylyght) içermektedir. Kursa katılım sağlayan kişiler, herhangi bir lisans satın alma zorunluluğu gerekli olmadan, platformu deneyimleyebilecek, test ve tarama konusundaki bilgilerini tazeleyebilecek ve uygulamaların standardizasyonlarını yazılım üzerinden öğrenebilecekler.

Kurs Sonrası Katılımcıların Kazanımları;
1-Yaralanma önleme ve Return to Sports (RTS) taramasıyla ilgili bilimsel çerçeveleri öğrenme
2-Uygulamada sağlam bir tarama ve test anlayışına temel atmak
3-Birçok farklı testin güçlü yanlarını ve limitasyonlarını bilmek
4-Kendi oluşturacağınız tarama ve test yaklaşımları için bilimsel kanıtları kullanmak
5-Uygulamalı testlemeler ve test standardizasyonları konusunda beceri geliştirmek

Eğitmen

Prof.Dr.Damien Van Tiggelen

Damien, 1993 yılında Ghent Üniversitesi'nde Rehabilitasyon Bilimleri ve Fizyoterapi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Silahlı Kuvvetler’e katıldı ve Brüksel'deki Kraliçe Astrid Askeri Hastanesi'nin (QAMH) baş fizyoterapisti oldu. 1998'de Ghent Üniversitesi'nden Manuel Terapist olarak mezun oldu ve 2000-2002 yılları arasında Liège Üniversitesi'nde izokinetik rehabilitasyon alanında spesifik bir eğitim aldı. 2009 yılında Ghent Üniversitesi'nde Prof. Dr. Erik Witvrouw'un danışmanlığında “Askerlerde Patellofemoral Ağrının Önlenmesi” üzerine tez çalışması yaparak, doktor ünvanını aldı. Halen Ghent Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Rehabilitasyon Bilimleri Bölümü’nde lisans ve lisansüstü dersler vermektedir. Yarbay Damien Van Tiggelen, aynı zamanda QAMH Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Merkezi başkanı olarak çim hokeyi sporcuları ve askeri personeller ile yaralanma taraması ve yaralanmaların önlenmesi konusunda araştırma projeleri yürütmektedir.

Prof.Dr.Damien Van Tiggelen
bottom of page