top of page
IMG_6178 (1)_edited.png

Dr.Gülşah
Başandaç

Uzman Spor Fizyoterapisti, PhD

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitiminin bir kısmını Hollanda’da tamamladı. Lisans sonrası ilk olarak manuel terapi, ortopedik rehabilitasyon, klinik pilates alanında ve spor kulüplerinde çalıştı. Türkiye Futbol, Basketbol, Voleybol ve Taekwondo Federasyonları gibi pek çok farklı disiplinden takımda, milli takım fizyoterapisti olarak görev aldı.  

Türkiye’nin sayılı sporcu sağlığı ve atletik performans geliştirme merkezlerinde, performans testleri, raporlama, risk analizi ve sportif rehabilitasyon alanlarında yerli, yabancı ve olimpik sporcular ile çalıştı.

Hacettepe Üniversitesi Spor Fizyoterapistliği lisans üstü eğitim programından bilim uzmanlığını (M.Sc.) aldı ve aynı yıl doktora (Ph.D.) programına başladı ve sporcularda Core stabilizasyonun etkinliğini araştıran tez çalışmasını tamamlayarak doktor unvanını aldı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri lisans bölümünde eğitim hayatına devam etmektedir.

Şu an PT_ACADEMY’de kurucu fizyoterapist olarak, Milli takımlarda takım fizyoterapisti olarak ve Acıbadem Üniversitesi’nde ise Öğretim Görevlisi olarak akademik, klinik ve saha çalışmalarını devam ettiriyor. 

Mesleki ilgi alanları sporcu sağlığı, fonksiyonel egzersizler, hareket ve duruş (postür) bozukluğu analizi, yaralanma risk analizi, kas-iskelet ve spor yaralanmalarının rehabilitasyonu, manuel terapidir. Spor yaralanmaları, ofis ergonomisi, bariatrik rehabilitasyon, kinezyolojik bantlama, düzeltici egzersizler, fonksiyonel hareket teknikleri gibi konularda sağlık, spor ve kurumsal alanlarda eğitmenlik yapmaktadır.

Meslek dışı ilgi alanları ise; bisiklet, ekstrem sporlar, seramik, kara kalem, dijital çizim, klasik müzik enstrümanları ve klasik Türk müziğidir.

bottom of page