top of page

HYLYGHT Fiziksel Check Up

HYLYGHT Belçika Gent Üniversitesi’nde yıllar süren çalışmalar sonucunda geliştirilmiş sporcularda yaralanma risklerini ön görmek, kişi profillerini ortaya çıkarmak ve buna yönelik egzersizlerle sporcuyu korumayı amaçlayan, tamamen kanıta dayalı bilimsel içeriklere sahip bir yazılımdır.

 

Günümüzde kulüplerin ve sporcuların en büyük problemlerinden biri yaralanmalardır. Hylyght sporcuların fiziksel yükünün artmasıyla artan sporcunun fiziksel özelliklerinin etkin olduğu yaralanmaların önüne geçmeyi hedeflemektedir. Sporcuyu yaralanma öncesi, sonrası taramalara sokarak sporcudaki yaralanma riskini minimize eder.

 

Hylyght bir nevi sporcunuzun Fiziksel Check-Up’ıdır. Sporcuyu kanıta dayalı verilerle, Antropometrik, Kuvvet, Esneklik, Fonksiyonel Hareket, Denge, Stabilizasyon gb parametreleri detaylı bir şekilde inceleyerek sporcunun fiziksel haritasını çıkarmanızı sağlar. Çıkan sonuçlar kişide olası yaralanmaları tahmin ederek bu yaralanmaların önüne geçmeyi hedefler. Yapılan testlemeler sonrası kişide eksik parametreler tespit edilip performansın optimize edilmesi için hedefe yönelik egzersiz önerileriyle efektif bir çalışma sağlar.

 

İçersinde çeşitli sporlara yönelik hazırlanmış test bataryaları bulunmakla birlikte kendi test bataryalarınızı oluşturma imkanı da sunar.Yapılan testler sonrası test sonucuna göre içerdiği egzersiz kütüphanesinden kişiye özgü egzersiz önerilerini size sunarak kişiyi daha efektif ve fonksiyonel çalıştırmanıza yardımcı olur. Sporcunuza oluşturduğunuz antrenman programlarını videolu ve detaylı açıklamalı bir şekilde sporcunuza iletmenizi, haftalık/aylık program takibi yapmanızı kolaylaştırır. Yapacağınız düzenli testlerle sporcunuzdaki gelişimi takip edebilir programlarınızı modifiye edebilirsiniz.

 

Ayrıcı belirli yaralanmalar sonrası sporcunuza uygulayabileceğiniz testlerle sporcunun yaralanma sonrası antrenmana ve sahaya dönüş kararını daha doğru bir biçimde vermenize yardımcı olur. Yapılan testler sonrası sporcuda eksik olan komponente dair nokta atışı çalışma yaparak hem sporcunun yeniden yaralanmasının önüne geçilmiş olur, hem de sahaya zamanında dönüş sağlanmış olur.

 

Hylyght  içerisinde kategorilendirilmiş 1000’e yakın egzersiz ve kapsamlı kütüphanesiyle de size destek olmaktadır. İstediğiniz bölge veya antrenman türüne göre bu kütüphaneden ulaşacağınız tamamı videolu ve detaylı açıklamalı egzersizler ile programları standardize edebilir, oluşturduğunuz program setlerini sporculara atayıp takibini sistem üzerinden yapabilirsiniz.

 

KANITA DAYALI YETENEK BELİRLEME

Ergenlik döneminde, aynı yaştaki sporcular gelişim seviyesi ve fiziksel işlevsellik açısından son derece farklı olabilir ve gerçek yetenekler genellikle gözden kaçırılır.

 

Ergenliğe dayalı kıyaslama ve bio-bantalama, yani sporcunun kronolojik yaş sistemi yerine biyolojik yaşlarına göre gruplandırılması, ergenlik dönemi boyunca yetenekleri değerlendirmenize olanak tanır.

 

PLATFORM SİZİN OYUN ALANINIZ

Sonuçlar, testten hemen sonra çevrimiçi olarak görünür.

Kıyaslama-karşılaştırma puanlarını değerlendirerek, sporcularınızı biyolojik yaş veya test sonuçlarına göre sıralayabilirsiniz.

Platformumuz, mevcut tüm bilgileri eyleme dönüştürülebilir, raporlarla sunar ve sporcularınızın grafikler ile geneldeki sıralamasını ve mevcut gelişimini gösterir.

 

+10 YILLIK TECRÜBE

Hylyght Talent, SpartaNova'nın +10 yıllık deneyimine dayanıyor ve

yıllardır birçok bireysel ve takım sporları ile çalışıyor.

Fiziksel Check Up (Risk Analizi) 

Sık Sorulan Sorular

1- Fiziksel Check Up (Risk Analizi) nedir?

Kişinin fiziksel uygunluk değerlendirmesi yapıldıktan sonra, yaralanmayı önleme amacıyla branşa özgü yapılan testlemelerdir. (fonksiyonel, antropometrik)

 

2- Fiziksel Check Up kimlere yapılabilir?

Aktif bir yaralanması ve ağrısı olmayan herkese yapılabilir. Az da olsa aktivite düzeyi olan bireylere önerilir. 

 

3- Fiziksel Check Up sonrası süreç nasıl devam ediyor?

Testlemeler yapıldıktan sonra analiz sonuçları detaylarıyla aktarılıyor. 

Hem fizyoterapistler hem de antrenörler çıkan sonuçlara göre çalışmalar yapabilir. Bir patoloji saptanırsa fizyoterapist ile çalışması önerilir. 

 

4- Testi ne kadar sürede tekrarlamalıyım? Ne zaman yaptırmalıyım? 

Off sezon, sezon önü ve sezon arasında yapılması önerilir. 

İleri düzey antrenman seviyesinde 3 ayda 1 ve orta şiddetli antrenman 6 ayda 1 kez

düzenli yapılması durumunda, gelişim grafiklerle takip edilebilir.   

 

5- Çocuklarda gelişim nasıl tahmin edilebiliyor?

Bilimsel araştırmalar dayanağında oluşturulmuş formüllerle, bazı bilgiler ve testler yapılıp biyolojik yaş ve büyüme tahminleri ortaya çıkartılabiliyor.

 

6- Test sonuçlarını ve egzersizlerimi online olarak takip edebilecek miyim?

Evet. Sizin için oluşturulan kişisel hesabınızdan giriş yaparak test raporunuza ve egzersiz programınıza ulaşabilirsiniz.

 

7- Kendi Fizyoterapistim ve antrenörüm online sistemden takip edebilecek mi?

Kendi antrenörünün online egzersiz oluşturmak ve feedbackleri sağlamak için, yazılımın kullanım haklarına sahip olması gereklidir.

 

8- Kullanılan yazılım hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gent Üniversitesi’nde ‘’Spor Bilimciler ve Fizyoterapistler’’ tarafından yapılan 10 yıllık araştırmalar ve bilimsel çalışmalar sonucunda oluşturulan bir yazılımdır. 

Yazılım, farklı bir kurum tarafından satın alınıp, yaralanma önleyici testlemelere ek olarak performans testleri, yetenek tespiti ve sporcu gelişim takibi gibi fonksiyonlar eklenerek güncellenmiştir.

 

9- Fiziksel Check Up’ı yaptırdıktan sonra kaç gün içerisinde sonuçlarımı rapor olarak alabilir miyim?

Fiziksel Check Up sonrası raporunuz 2-3 gün içerisinde oluşturulmakta ve site üzerindeki kişisel giriş ekranınızda da bulunmaktadır. 

 

10- Bu sistemi kullanan ülkeler hakkında bilgi alabilir miyim? Dünyadan bu sistemi kullanan örnek kulüpler hangileridir?

Yazılımın ortaya çıktığı Belçika dışında, Hollanda, İngiltere, İspanya, Rusya, İsveç ve Türkiye gibi ülkelerde kullanıldığı görülüyor.

 

Anderlecht, Club Brugge, KV Oostende, Ajax, Dinamo Moskova, Manchester United, Kayserispor kulüpleri bu yazılımı kullanıyor (Spartanova).

 

11- Risk analizi uygulanacağı gün nasıl bir ön hazırlık yapmak gerekmektedir?

Sporcuların dinlenik vaziyette olmaları gerekirken, 24 saat öncesinde müsabakaya çıkmamaları önemli olmaktadır. Bunun dışında çok aç olunmamasına da dikkat edilmelidir.

Ekran Resmi 2021-06-08 17.21.27.png
bottom of page